Poznaj 5 najczęstszych błędów popełnianych w ogrodzie przy uprawie roślin. Unikając ich unikniesz straty czasu, pieniędzy i niezadowolenia z marnych efektów na rabatach.
Niedopasowanie do warunków.
Najczęstszym źródłem problemów w uprawie roślin jest niedopasowanie do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych. Zakupu roślin nie poprzedza rozeznanie w zakresie specyfiki ich wymagań i warunków uprawy.
Skutkuje to zakupem roślin niedopasowanych do warunków na działce. Przekłada się to m. in. na gorszą kondycję, zaburzenia wzrostu i pokroju, brak kwitnienia, niedostateczne wybarwianie liści i igieł, wzmożoną podatność na choroby.
Wyborom niedopasowanych roślin szczególnie sprzyjają tzw. zakupy spontaniczne, pod wpływem chwilowego impulsu np. zachwytu nad kolorem kwiatów.
Rozbieżne wymagania.
Dobór i komponowania roślin oparty wyłącznie na kryterium estetycznym (podoba się lub nie) niesie za sobą ryzyko sadzenia obok siebie roślin o rozbieżnych wymaganiach względem warunków uprawy np. glebowych lub wilgotnościowych. Konsekwencją jest działanie na szkodę części roślin. Doskonałym przykładem jest sadzenie obok siebie roślin preferujących suchą i wilgotną glebę. Pogodzenie ich wymagań nie jest możliwe i zawsze jedna z grup cierpi z powodu przelewania lub przesuszania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rośliny dobrać na rabaty kierując się ich wymaganiami i specyfiką uprawy.
Zbyt gęsto lub za rzadko.
Ogród to przedsięwzięcie wieloletnie będące w ciągłym procesie. Wprowadzając rośliny „dziś” musisz myśleć o „jutrze”. Innymi słowy musisz zostawić roślinom niezbędną przestrzeń do
prawidłowego rozwoju. Rośliny rosnące w zbyt silnym zwarciu (zbyt blisko siebie) cechuje gorsza kondycja, liczne deformacje pokroju, zamieranie na obszarach pozbawionych światła lub narażonych na wzmożone uszkodzenia mechaniczne (np. w wyniku ocierania się o siebie w trakcie wiatru). Szczególnie uważnie musisz postępować sadząc drzewa i większe krzewy.
Odwrotnym problemem wynikającym z tych samych przyczyn (nieznajomość specyfiki danego gatunku, odmiany) jest zbyt rzadkie sadzenie roślin na rabatach. W konsekwencji powstają puste przestrzenie. Nie jest to rozwiązaniem dobrym wizualnie a także sprzyja zachwaszczaniu rabat.
Pasja kolekcjonerska.
Zbyt duża ilość odmian i gatunków, a co za tym idzie zbyt duże zróżnicowanie w zakresie form, kolorów i kształtów jest bolączką wielu ogrodów. Wielu posiadaczy ogrodów „zbiera” rośliny, które im się podobają. Potem wsadza na rabatach tam, gdzie jest jeszcze wolne miejsce.
Gdy górę bierze taka pasja kolekcjonerska, w konsekwencji różnorodne formy, kolory i faktury konkurują ze sobą. Prowadzi to do efektu przeładowania i powoduje odczucie chaosu.
Niewłaściwe cięcie i nawożenie.
Częsty błąd posiadaczy ogrodów to niewłaściwa pielęgnacja roślin w ogrodzie. Kuleją zwłaszcza 2 obszary: cięcie i nawożenie. Nie umiemy dobrze ciąć (często nie wiemy, że trzeba w ogóle – zwłaszcza w obszarze cięcia krzewów) i nie wiemy jak i kiedy dokarmiać rośliny (kiedy, czym i ile). Dany gatunek (odmiana) ma swoje indywidualne potrzeby. Uprawiając go, trzeba wiedzieć, jakie te potrzeby są i właściwie się z daną rośliną obchodzić. Na zdobycie tej wiedzy trzeba poświęcić czas, bo to serio jest klucz do dobrego wyglądu roślin, a co z tym idzie do dobrego wyglądu ogrodu.
Wszystkie powyższe błędy opisałam na bazie moich wieloletnich doświadczeń w pracy z klientami. Nie raz je naprawiałam i wiem, jak ważne jest ich unikanie. Chciałbym Cię rękami i nogami do tego namówić 🙂